Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Krzyżyk X
Ikona Bloga
Oferta
 

Mijają wieki, a naczynia z ceramiki cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ ludzkość opanowała do perfekcji proces wytwarzania produktów ze wspomnianego materiału. Doskonałym tego przykładem jest asortyment firmy Witek’s, w tym ręcznie zdobioną ceramikę stołową ze słynnych Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”.

 

Unikatowy sposób produkcji

Ceramika z Bolesławca jest znana na całym świecie. Pokochali ją nawet Japończycy. Wizyta z kraju Kwitnącej Wiśni doprowadziła do powstania publikacji o ceramice z Dolnego Śląska. Książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Japonii. Mało tego, dwie japońskie telewizje przygotowały materiały o unikatowych wyrobach, a produkty mają wzięcie na miejscowym rynku. Zapewne w tym momencie zadajesz sobie pytanie, w czym tkwi sekret ceramiki z Bolesławca?

 

Przede wszystkim w mistrzowskim opanowaniu zdobienia techniką stempelkową. Za stroną Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” przybliżamy tajniki procesu produkcji i zaznaczamy, że naczynia wykonywane są ręcznie z naturalnych glin.

 • Wszystko zaczyna się od formowania przedmiotów poprzez odlewanie z masy lejnej bądź kształtowanie z mas plastycznych.
 • Następnie pracownicy przystępują do czyszczenia i przyklejania uch do kubków czy filiżanek.
 • Po tym następuje wstępny wypał. Temperatura wynosi ok. 800 stopni Celsjusza.
 • Później rozpoczyna się malowanie za pomocą stempli i pędzli.
 • Odporność dekoracji zapewnia pokrycie szkliwem.
 • Ostatni element produkcji, to trwający ok. 15 godzin wypał końcowy. W tym przypadku temperatura sięga ponad 1200 stopni Celsjusza!
 • Tak wyprodukowana ceramika stołowa trafia m.in. do salonów i sklepu internetowego firmy Witek’s.

Warto podkreślić, że według badań, historia ceramika z Bolesławca sięga średniowiecza. To tutaj w 1753 r. powstał Wielki Garniec o wysokości 2,15 m, pojemności prawie 2 tysięcy litrów i wadze 600 kg. Dziś można zobaczyć replikę tego niesamowitego i ogromnego naczynia. Nie ma wątpliwości - jak ceramika, to tylko z Bolesławca. A Witek’s ze swojej strony gwarantuje bezpieczne, szybkie i udane zakupy. Wszelkich informacji dotyczących zawierania i dokonywania transakcji należy szukać w dziale „Informacje”.

 

Dla każdego coś dobrego

W naszej ofercie, poza kolekcją „Kropki” - która składa się m.in. z: różnej wielkości i kształtu talerzy (w tym trójkątne), półmisków, rondelków, filiżanek, kubków czy wazy – znajdziesz również inne ciekawe i atrakcyjne naczynia, jak zestawy:

 • Karczma – niezwykłe dipy na sosy, duża kokilka do zapiekania i podawania przystawek, funkcjonalny podgrzewacz do czajnika czy imbryka, ozdobna maselnica i szereg innych produktów, typu talerze, półmiski itp.
 • Karczma zielona – subtelne linie, brązowe ranty z oliwkowym-zielonym cieniowaniem, całość utrzymana w delikatnej tonacji.
 • Black Out – nowość, która przyciąga uwagę i „ożywi” każdy stół. Poszczególne elementy są okraszone połączeniem matowej czerni po zewnętrznej stronie naczyń z różnymi barwami wnętrz – na przykład kolorem niebieskim albo soczyście pomarańczowym czy słonecznie żółtym.
 • Owoce – niebanalna, radosna dekoracja, ozdobne falowane brzegi, terakotowa lamówka – w zależności od naczynia możesz się spodziewać takich i innych detali sprawiających, że nawet zwykły posiłek nabierze nowego wymiaru.
 • Papryczki chili – coś dla miłośników ciepłej kolorystyki i dekoracji. Zdobienia w stylu śródziemnomorskim. Polecamy świetnie leżące w dłoni kubki oraz filiżanki. Ale i nie tylko, ponieważ zestaw doda uroku na każdym stole.  
 • Polecamy również zestaw buteleczek na olej i ocet z serii „Koszyczki”.

 

Należy podkreślić, że ceramikę z Bolesławca „Kropki” można używać zarówno w kuchenkach mikrofalowych, jak i zmywarkach. Jest to możliwe dzięki stosowaniu przez producenta dekoracji podszkliwnej.

 

Ponadczasowym pięknem i funkcjonalnością ceramiki warto się dzielić. Dlatego polecamy i zachęcamy do przekazywania jej najbliższym. Niezwykły zestaw naczyń będzie doskonałym prezentem, który na długo utkwi w pamięci Twoich bliskich.